Parafia w Mielnie


H I S T O R I A

kościół parafialny w Mielnie - 1930r.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Mielnie wzniesiony został prawdopodobnie w XV w. i parokrotnie przebudowany.
Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1856r.
Usytuowana od strony zachodniej wieża powstała przypuszczalnie w XVI w.
Ponadto od strony północnej i południowej dobudowano pomieszczenia z osobnym wejściem, mieszczące zakrystię.

kościół parafialny w Mielnie - 2010r. W ceglanej budowli kościoła w Mielnie charakterystyczne jest występowanie w dolnych partiach ściany południowej i północnej rzędów różnej wielkości głazów narzutowych ( waga najcięższego z nich dochodzi do jednej tony ).

Usytuowana od strony zachodniej wieża - dwukondygnacyjna, została wzniesiona w XVI w., pokryta miedzianym dachem namiotowym, zakończonym iglicą, kulą i sterczyną.
Kościół został poświęcony 15 sierpnia 1945r. przez kapelana Wojska Polskiego.

Ostatnim pastorem ewangelickim w Mielnie był Wilhelm Kaehler ( 1934 - 1946 ).
kościół parafialny w Mielnie - 1960r. Wśród osadników, którzy przybyli na teren Koszalina i okolic po II wojnie światowej, byli ojcowie franciszkanie. Oni też początkowo docierali z posługą kapłańską do Mielna.

kościół parafialny w Mielnie - 2010r. 24 czerwca 1957r. została powołana przez biskupa gorzowskiego - Teodora Benscha
- parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Mielnie.

Włączono ją do dekanatu Koszalin, a jej terytorium wydzielono z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie.
Zgodnie z zapisem w dekrecie erekcyjnym, od parafii w Koszalinie zostały odłączone miejscowości: Mielno, Dobiesławiec, Dobre, Gniazdowo, Kazimierz, Łękno, Mielenko, Podamirowo, Strzeżenice i Uniesty.

PROBOSZCZOWIE:

ks. proboszcz Kazimierz Zieliński
  • Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Kazimierz Zieliński, który pełnił tę funkcję do 1978roku.
  • Po nim, w latach 1978 - 1986, sprawował ją ks. Ryszard Kierzkowski.
  • Następnie posługę tę podjął ks. Franciszek Pacholski, który był proboszczem mieleńskim od 1986r. do swojej śmierci ( 8 września 2002r. ). Ks. Franciszek spoczywa na przykościelnym cmentarzu - jego grób znajduje się blisko głównego wejścia do kościoła.
  • Od 21 września 2002r. do 2008r. posługę proboszcza mieleńskiego pełnił ks. Jerzy Chęciński.
  • Od 2009r. posługę proboszcza mieleńskiego pełni ks. Tadeusz Piasecki.

Kolejnym proboszczom pomagali w wypełnianiu zadań także księża wikariusze.
Dziękujemy Panu Bogu za posługę kapłańską, jakiej wielu z nas doświadczyło w tej parafii.

WIKARIUSZE:

  • ks. Józef Fąfara - 15 czerwca 1978.r do 17 czerwca 1980r.
  • ks. Zygmunt Fąs - 18 czerwca 1980r. 29 sierpnia 1983r.
  • o. Stanisła Pankanin CSSR - 30 sierpnia 1983r. do 30 czerwca 1985r.
  • ks. Ryszard Andruszko - 1 lipca 1985r. do 25 czerwca 1986r.
  • ks. Zbigniew Krawczyk - 28 sierpnia 1986r. do 29 sierpnia 1988r.
  • ks. Henryk Tomke - 30 sierpnia 1988r. do 29 sierpnia 1989r.
  • ks. Mirosław Konieczny - 30 sierpnia 1989r. do 27 sierpnia 1992r.
  • ks. Marek Mackiw - 28 sierpnia 1992r. do 26 sierpnia 1994r.
  • ks. Jerzy Zimoń - 27 sierpnia 1994r. do 24 sierpnia 1995r.
  • ks. Krzysztof Jamro - 25 sierpnia 1995r. do 28 sierpnia 1996r.
  • ks. Ryszard Kuroś - 29 sierpnia 1996r. do 27 sierpnia 2003r.
  • ks. Adam Saks - 28 sierpnia 2003r. do 6 lipca 2006r.
  • ks. Patryk Adamko - 26 sierpnia 2006r. do 2009r.

POWOŁANIA  Z  PARAFII

  • ks. Grzegorz Jagodziński - święcenia kapłańskie i Msza prymicyjna ( błogosławieństwo rodziców ) Mielno, 25 czerwca 1995r.
  • s. Regina Jamrożek - śluby wieczyste, Grudziądz, 28 sierpnia 1990r.


Parafia w Mielnie


data aktualizacji strony:
17 marca 2012r.


Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienia Pańskiego w Mielnie
dekanat   Mielno

76-032 Mielno
ul. Kościelna 27
tel.: 94 318 94 05

administrator - kontakt
wiesiek.kam@wp.pl

Valid XHTML 1.0 Transitional
Poprawny CSS!

Parafia w Mielnie

 

Parafia w Mielnie